Skip navigation

BenchCouncil: International Open Benchmark Council

 

BenchCouncil Awards

The BenchConcil award committees consist of the BenchCouncil steering committee members and the BenchCouncil Fellows.

Each year, BenchCouncil will present the BenchCouncil Achievement Award (3000$), the BenchCouncil Rising Star Award (1000$), and the BenchCouncil Best Paper Award (1000$), and the BenchCouncil Award for Excellence for Reproducible Research.

We welcome the industry leaders as sponsors to provide the honorariums for the following awards.

  • BenchCouncil Achievement Award

  • This award recognizes a senior member who has made long-term contributions to benchmarking, measuring, and optimizing. The winner is eligible for BenchCouncil Fellow. ($3000)

  • BenchCouncil Rising Star Award

  • This award recognizes a junior member who demonstrates outstanding potential for research and practice in benchmarking, measuring, and optimizing. ($1000)

  • BenchCouncil Best paper award

  • This award recognizes a paper presented at the Bench conferences, which demonstrates potential impact on research and practice in benchmarking, measuring, and optimizing. ($1000)

  • BenchCouncil Award for Excellence for Reproducible Research

  • BenchCouncil incubates benchmark projects and hosts the BenchCouncil benchmark projects, and further encourages reliable and reproducible research using the BenchCouncil benchmarks. We present the BenchCouncil Award for Excellence for Reproducible Research to the papers related with those projects. (Each paper $100 prize, maximally up to 100 papers per year)


2019 BenchCouncil Awards

2019 BenchCouncil award recipients.

  • Prof. Dr. Tony Hey honored with 2019 BenchCouncil Achievement Award

  • Lawrence Berkeley National Laboratory Researchers Won BenchCouncil Bench'19 Best Paper Award

  • 2019 AI Challenge Award Recipients

    • RISC-V Track First Prize: Jiageng Yu, Yuxia Miao, Yang Tai (Institute of Software, Chinese Academy of Sciences)
    • RISC-V Track Second Prize: Yangyang Kong (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences)
    • Cambricon Track First Prize: Guangli Li, Xueying Wang, Xiu Ma (ICT, CAS)
    • Cambricon Track Second Prize: Zihan Jiang, Jiansong Li (ICT, CAS)
    • Cambricon Track Second Prize: Yifan Wang, Chen Zeng, Chundian Li (ICT, CAS)
    • Cambricon Track Third Prize: Peng He, Ge Chen, Kai Deng ((ICT, CAS))
    • X86 Track First Prize: Weixin Deng, Jing Wang, Pengyu Wang (Shanghai Jiao Tong University)
    • X86 Track Second Prize: Tianshu Hao (ICT, CAS), Ziping Zheng (Google)
    • X86 Track Second Prize: Maosen Chen (360), Qianyun Chen (Georgia Institute of Technology), Tun Chen (ICT, CAS)
    • X86 Track Third Prize: Yi Liang, Shaokang Zeng, Yande Liang, Kaizhong Chen (Beijing University of Technology)
    • Algorithm Track First Prize: Xingwang Xiong, Xu Wen, Cheng Huang (ICT, CAS)
    • Algorithm Track Second Prize: Tongyan Gong (ICT, CAS), Huiqian Niu (JD.com)
    • Algorithm Track Second Prize: Heming Sun, Xi Xiong (The Ohio State University)